Nasze Koło
Historia Koła Łowieckiego Nr 30 Jarząbek w Łukowie
Polskie Stowarzyszenie Łowieckie w Łukowie powstało już w 1910 roku. Prężnie rozwijającą się działalność przerwał jednak wybuch II wojny światowej.
Po zakończeniu działań wojennych Stowarzyszenie dzięki staraniom Kol. Feliksa Bogusza , nadleśniczego Szenejko i rolnika Zaleskiego zostało reaktywowane Stowarzyszenie to początkowo dzierżawiło tereny Powiatu Łukowskiego.W 1946 roku zostało podzielone na dwa koła –Kolejarz i Niedźwiedź. Nazwa koła Kolejarz związana była z tym , że większość członków koła stanowili pracownicy kolejowi.
Pierwszy Zarząd koła stanowili Kol.; Feliks Bogusz, Michał Kamiński ,Nadleśniczy Szenejko i Wacław Wojciechowski . Koło dzierżawiło dwa obwody Nr 97 i 112 o łącznej powierzchni ok. 14000 ha w tym około 2400 ha lasów. Łowisko było bardzo zasobne w zwierzynę drobną ( zające ,kuropatwy , kaczki ) . Były też sarny i dziki oraz lisy. W roku 1982 Koło Łowieckie Kolejarz zmieniło nazwę na Koło Nr. 30 Jarząbek i tak jest do dzisiaj. Obecnie koło dzierżawi dwa obwody na terenie Gminy Łuków i Gminy Trzebieszów o nr. 30 i 43. Są to praktycznie te same obwody co wcześniej tylko o zmienionej numeracji.Są to tereny polno leśne. Obecnie na tych terenach występują takie zwierzęta jak ; łosie , dziki, sarny , kaczki, bażanty , zające, lisy , borsuki ,jenoty i bobry W 2016r na ternie obwodu 43 zaobserwowano też jelenie. Niestety w ostatnich latach spada drastycznie stan zajęcy i kuropatw.
Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy są licznie występujące ptactwo krukowate i jastrzębie oraz wałęsające się zdziczałe psy i koty. W związku z tym ,że obecnie myśliwi nie mogą polować na tak zwane szkodniki natomiast jest program szczepienia lisów sytuacja jest trudna. Koło nasze od kilku lat zrezygnowało z polowania na zające i kuropatwy.
Rok 2016/17 był rekordowy pod względem pozyskania zwierzyny grubej. Myśliwi nasi pozyskali prawie 100 sztuk dzików i 60 saren (rogacze , sarny kozy i koźlęta). Mimo to wystąpiła duża ilość szkód łowieckich za które musieliśmy rolnikom wypłacić duże odszkodowania. Od kilku lat koło zakupuje bażanty w celu zasilenia łowiska.
Koło nasze posiada w uroczysku Gaj Krynka zadaszoną wiatę gdzie odbywają się okolicznościowe spotkania i ogniska integracyjne. Tradycyjnie przy wiacie rozpoczynają się doroczne polowania hubertowskie. Zawsze rozpoczynają się mszą polowa sprawowana przez księdza w ornacie z wizerunkiem św. Huberta. Ornat ten został ufundowany przez księdza Jacka Đzwonka i nasze kolo. Ks. Jacek Dzwonek odbywał staż w naszym kole i był pomysłodawca ufundowania tego ornatu. Koło posiada też tzw. karawan myśliwski bardzo przydatny w organizowaniu polowań zbiorowych. Na terenie naszych obwodów znajduje się ok. 45 ambon myśliwskich i ponad 20 zwyżek. Są też lizawki i karmiska oraz nęciska. Trzeba obiektywnie stwierdzić ,że zagospodarowanie obwodów koła jest prawidłowe co potwierdzają kontrole przeprowadzane przez Zarząd Okręgowy PZŁ w Siedlcach. O naszych łowiskach i zabiegach hodowlanych prowadzonych przez członków koła może świadczyć też to , że wiele trofeów pozyskiwanych w naszych łowiskach uzyskuje podczas oceny złote srebrne i brązowe medale. Obecny Zarząd Koła kładzie duży nacisk na zasady bezpieczeństwa. Corocznie przeprowadzane są szkolenia z zasad bezpieczeństwa oraz przeprowadzane są strzelania kontrolne na celność broni. Tereny koła zostały podzielone na łowiska. Wszyscy myśliwi zostali wyposażeni w bardzo dokładne mapy obwodów co przyczyniło się do poprawy bezpieczeństwa na polowaniach indywidualnych. Od kilku lat organizujemy polowania dewizowe na rogacze co przyczynia się do poprawy finansów koła. Sytuacja finansowa koła jest stabilna. Koło utrzymuje dobre relacje z samorządami gmin, rolnikami i szkołami oraz Zarządem Okręgowym PZŁ w Siedlcach.
Kilku członków naszego koła posiada odznaczenia łowieckie. Członkowie Koła działają w Radzie Okręgowej PZŁ oraz w komisjach problemowych .Koło nasze liczy obecnie 43 członków. W kole jest 18 selekcjonerów oraz kilku stażystów .
Zarząd Koła stanowią :
- Kol. Celiński Tadeusz -Prezes
- Kol. Gołębiowski Dariusz - Łowczy
- Kol. Woliński Krzysztof -Sekretarz
- Kol. Sokołów Dariusz –Skarbnik
Komisja Rewizyjna
- Kol. Pękala Janusz - Przewodniczący
- Kol. Rychlik Mirosław – Członek
- Kol. Idycki Zbigniew - Członek
Z przyjemnością muszę stwierdzić , że mamy w swoich szeregach kilka przykładów przekazywania tradycji myśliwskich z ojca na syna co bardzo dobrze świadczy o pasji myśliwskiej ( np. Kol. Celińscy, Ławeccy , Rychlikowie , Stoniowie , Trochimiakowie , Wolińscy , )
Musimy również w tym momencie wspomnieć tych co odeszli z naszego grona do krainy wiecznych łowów ( są to między innymi koledzy Bogusz , Szenejko , Kamiński , Wojciechowski , Babiak , Gołębiewski , Izdebski , Stanisław i Witold Osypiński , Antoni Karwowski ,Mieczysław i Dariusz Leśniak , Kubalski , Sokół , i wielu innych )
Mam nadzieje ,że są dumni ,że Ich Koło mimo trudnych czasów dla Polskiego Łowiectwa przetrwało i się dalej rozwija..
W roku 2016 rozpoczęliśmy obchody 70 leci koła. W związku z tym wystąpiliśmy z wnioskiem do Rady Okręgowej PZŁ w Siedlcach o nadanie dla naszego Koła sztandaru. Wniosek nasz został pozytywnie rozpatrzony i sztandar został wykonany. Od tego czasu będzie zawsze uświetniał wszelkie uroczystości w Kole i Okręgu
Rozwinięcie sztandaru nastąpiło podczas Jubileuszowej 10 Majówki Myśliwskiej w Woli Gułowskiej. Uroczystość miała bardzo ładną oprawę w obecności pocztów sztandarowych z okręgu siedleckiego. Rozwinięcia i przekazania sztandaru dokonał Pan Minister Ochrony Środowiska Profesor Szyszko - Członek Honorowy P.Z.Ł
Z Myśliwskim Pozdrowieniem Darz Bór
|